FROM THE BLOG

Когнітивно-поведінкова психотерапія тривожного розладу

92837987298394234Я, психолог Вікторія Шудель, працюю із запитом про тривоги у житті, тривожні розлади, з різноманітними психологічними труднощами та симптомами у житті — застосовуючі методи КПТ.

Я обираю вправи та техніки для кожного клієнта індивідуально. Також в роботі використовую техніки з трансактного аналізу та сімейно-системної терапії.

_____________________________

Я працюю з клієнтами зі всого світу: Європа, США, Італія, Данія, Польща, Венгрія, Китай, Австрія, Австралія, Румунія

Не відкладайте на потім початок шляху поліпшення якості вашого життя!

Мої контакти:

WhatsApp / Тел. / Viber +38 (050) 505-66-66,
e-mail: vshudel@gmail.com,
SKYPE: vshudel

Структура і компоненти психотерапевтичного підходу до лікування тривоги

Ще в 60-х роках минулого століття засновник когнітивно-поведінкової психотерапії Аарон Бек в своїх роботах про лікування депресії зазначив, що цей же метод працює і для надмірної тривоги і тривожних розладів. Згодом, в 80-х роках, Бек успішно застосовував свій принцип в роботі з клієнтами. Можна застосовувати глобальний підхід Бека і сьогодні. Багато психотерапевти, знайомі з роботами Бека, до сих пір так і роблять. Однак, після А. Бека в модель тривожних розладів були внесені значні доопрацювання і уточнення, і зараз ми маємо в наявності набагато більш ефективний і тонко настроєний підхід, який дозволяє справлятися з проблемами клієнтів за більш короткий термін.

З історії

Істотну роль в розробці цього підходу зіграли роботи Clark, Salkovskis, Wells, Butler, Borkovec, Barlow і т.д.

Ще через деякий час в університеті Лаваля в Канаді і в роботах Adrian Wells був створений протокол психотерапії тривоги (протокол — це послідовність психотерапевтичного лікування). На ньому-то і хотілося б зупинитися докладніше в цій статті.

В адаптованому вигляді цей підхід може застосовуватися також і до будь-яким іншим тривожних розладів, таким як соціофобія, панічний розлад, пост-травматичний стресовий розлад, нав’язливі думки і дії, прості фобії. А також може бути використаний під час психотерапії звичайних випадків, без будь-яких розладів, але супроводжуються почуттям тривоги.

Основні етапи психотерапії тривоги. Отже, когнітивні психологи встановили, що людям з надмірною тривогою і тривожними розладами властиві такі особливості:

Непереносимість невизначеності
Позитивні переконання щодо тривоги
Негативна орієнтація на проблеми
Когнітивні уникнення

Буквально кілька слів докладніше про ці характеристики трохи нижче, а поки скажу, що психотерапія по протоколу на основі Лаваля повинна зачіпати всі ці характеристики по черзі.

непереносимість невизначеності
Більш детально про цю особливість всіх тривожних людей я вже писала в статті «Непереносимість невизначеності: а що якщо я — виняток з правил».

Тривожні люди не виносять невизначеність в будь-якому вигляді. Вони, як алергіки, надмірно чутливі і надмірно пильні до невизначеності, і реагують навіть на найменший натяк на невизначеність. «Так, — думають вони, — шанси 99,5%, що нічого не станеться, але а раптом! Адже не 100% точно. »І їх тривога зберігається.

Також тривожні люди реагують надмірною тривогою на невеликі події в житті — то є сила почуття тривоги не співвідноситься з «масштабом катастрофи».

Для того, щоб впоратися з непереносимістю невизначеності, люди використовують наступну стратегію: вони намагаються продумати і спроектувати наперед всі можливі наслідки неприємної ситуації. Намагаються «прорахувати» і врахувати всі можливі негативні наслідки. Оскільки життя — це багатовимірні події, щохвилини може все змінитися, подібна витівка — намагатися врахувати всі наслідки — наперед приречена на провал. Як результат — тривога.

Подібна стратегія супроводжується думками типу «що якщо?», Тому що клієнтові здається, що це нібито прояснює ситуацію дя нього і зменшує кількість невизначеності. Однак же, все відбувається рівно навпаки — роздуми на тему «що якщо?» Тільки збільшують кількість можливих результатів, і тому збільшується і невизначеність. Результат — тривога.

Отже, на першому етапі КПТ тривожних розладів, необхідно опрацювати непереносимість невизначеності у клієнта. На допомогу терапевта можуть бути використані тести типу Непереносимість невизначеності або йому подібні. Опрацювання ведеться шляхом проходження тесту, обговорення результатів тесту, за допомогою сократівско діалогу та інших стандартних методів роботи в КПТ.

Позитивні переконання щодо тривоги
Як не дивно це не звучало б, але все тривожні люди переконані, що їх тривога їм чимось обов’язково корисна, потрібна або вигідна, що у тривоги є якась позитивна функція. При цьому багато хто навіть не віддають собі в цьому звіту, і, якщо їх запитати безпосередньо «Чим вам може бути вигідна ваша тривога?», Вони не знайдуть що відповісти, чи будуть навіть переконувати вас, що тривога абсолютно не вигідна, не потрібна і навіть небезпечна для здоров’я. Однак, є один момент. Ніхто при здоровому глузді ніколи не буде робити що-небудь, будучи впевненим у марності, в шкоді, в відсутності вигоди від цього що робиться. Що б хто не робив, завжди буде пояснення «Я зробив це з кращих спонукань, я хотів як краще» — і адже це дійсно так!

Тому ще раз повторюся — у всіх клієнтів з тривожним розладом є позитивні переконання щодо своєї тривоги. Кому-то вона нібито допомагає підвищити мотивацію. Комусь іншому здається, що турбуючись сьогодні, ти підготовлюваного до неприємностей завтра

Leave a comment