Як батькам вести себе з підлітком?

384878738238723
Запис на консультацію психолога:

ТЕЛ. / VIBER +38 (050) 505-66-66,
E-MAIL: vshudel@gmail.com,
SKYPE: vshudel

Я, психолог Вікторія Шудель, хочу поговорити про конфлікти в підлітковому віці, про спілкування з підлітком. Адже цей період, напевно, один з найскладніших в житті, як для самої дитини, так і для його батьків. Гормональні збої, усвідомлення свого «я» і спроби відстояти власну незалежність — все це дуже часто призводить до конфліктів між старшим і молодшим поколінням. Як правильно поводитися в таких ситуаціях дорослим і що робити батькам, щоб уникати постійних сварок зі своєю дитиною-підлітком?

Чому саме в підлітковому віці у батьків і дітей виникає найбільше конфліктних ситуацій?

Підлітковий вік — період дорослішання дитини, перехід до дорослого життя, відділення від батьків, це час психологічних та фізіологічних змін в організмі. У підлітків часто виникає багато внутрішнього дискомфорту, який може провокувати конфліктну поведінку з оточуючими: невдоволення собою в середовищі однолітків, невпевненість, невміння володіти своїми емоціями, гормональна буря, зовнішні зміни, бажання самоствердитися і ін.

Конфлікти виникають з різних причин, наприклад, в підлітковому віці дорослішають діти починають порушувати правила і кордони, пробувати продавлювати інтереси оточуючих (в першу чергу, близьких).

Однак батькам важливо зрозуміти причини конфліктів з підлітком і розрізняти що відбувається: конфлікт або маніпуляція з боку підлітка в прагненні домогтися свого в сім’ї.

Як варто поводитися батькам, коли між ними і їхньою дитиною виник конфлікт?

Перш за все, на підлітка не можна тиснути і не можна принижувати. Не можна бити чи загрожувати. Звичайно, важливо зрозуміти причину конфлікту. Наприклад, якщо підліток конфліктує, так як вважає себе дорослим і не зобов’язаним виконувати обов’язки по дому до прогулянки  батькам варто спокійно пояснити, що у дорослості, крім свободи, є відповідальність. Зазначу, що пояснювати доведеться багато разів, перш ніж підліток дослухається словами батьків.

Важливо не намагатися уникати конфлікту всіма силами, щоб не прищепити підлітку звичку маніпулювати. Можна пояснити, які ще можуть бути способи реагування в ситуаціях. Наприклад, не мовчазна затаєна образа, або агресія, а переговори тощо. Важливо дати підлітку підтримку в родині, показати, що батьки розуміють почуття підлітка і люблять його — для цього можна говорити про почуття, вчити проживати емоції. Важливо не тиснути на підлітка, але і не залишати без уваги агресивну поведінку, неповага, образи.

Які помилки допускають батьки під час конфліктом з підростом?

Спираючись на мій досвід роботи, можу сказати, що їх безліч. З основних — це нелюбов до підросла, емоційне або фізичне насильство по відношення до підлітків в сім’ї, зайнятість батьків, небажання зрозуміти дорослу дитину, порушення кордонів підлітка, ігнорування інтересів, небажання батьків трансформувати свою поведінку поруч з дорослішає дитиною, скандали між батьками в сім’ї , небажання звертатися до психологів вчасно. Адже на сьогоднішній день, підлітковий вік починається, на думку багатьох авторів, з 9 років.

Що робити батькам, щоб звести до мінімуму конфлікти зі своєю дитиною-підлітком?

Підтримувати, любити і розуміти підлітка.
Привчати підлітка до самостійності, відповідальності за свої вчинки, делегувати йому повноваження, звертати увагу на наслідки його дій.
Привчати підлітка до подолання труднощів.
Зрозуміти, що конфлікти в підлітковому віці — це вікова норма. Важливо розрізняти кордону кожного члена сім’ї. І важливо реагувати на порушення кордонів в конфлікті: аналізувати причини конфлікту, позиції його учасників і т.д.
Встановити чіткі правила сім’ї та виконання їх усіма її членами.
Проаналізувати, які обов’язки у дорослу дитину в сім’ї.
Зрозуміти, що саме зараз у підлітка формуються воля і багато якостей характеру.
Важливо пам’ятати, що підліток — ще не доросла особистість, нехай він вже і зростанням 1.75.

В яких ситуаціях я б порадила звернутися до психолога і чим він зможе допомогти?

Конфлікти словесні, без агресивної поведінки і образ, відстоювання підлітком своїх інтересів — це норма. Інтереси самого підлітка не повинні зачіпати кордону батьків, а батьки повинні зважати на підлітком.

В інших випадках я рекомендую звертатися до психолога. Так як багато «підводних каменів» в ситуаціях можна побачити лише за допомогою фахівця.

За моїми спостереженнями, якщо в сім’ї є взаємоповага, правила, обов’язки, у дитини є хобі, гуртки та вільний час, тоді підлітковий вік проходить з меншими конфліктами.

Якщо батькам важко прийняти дорослу дитину — важливо звернутися до психолога. Батькам важливо знати, що конфлікти з підлітком — це сімейна проблема і консультуватися з фахівцем варто не тільки підлітку, а й самим батькам.