FROM THE BLOG

Нарцистична родина, допомога психолога

Модель нарцистичної які

Нарциссическая сім’я часто нагадує блискуче червоне яблуко з прислів’я з черв’ячком усередині: воно виглядає чудово, поки не вкусиш його і не виявиш черв’яка. Інша частина яблука може бути цілком хорошою, але апетит-то вже пропав.

Замість того щоб являти собою прихильне, ласкаве і відображає дійсність дзеркало для своїх дітей, нарциссические батьки являють собою дзеркало, що відбиває їх власні потреби та очікує при цьому, щоб діти реагували на ці потреби. Фокус збитий, перспектива спотворена, і діти ростуть, відчуваючи себе неповноцінними, неправильними, винуватими.

Велика кількість прикладів присвячено сім’ям з прихованим нарциссическим поведінкою, де дисфункції приймають дуже тонку форму.

У всіх психотерапевтів були випадки, коли пацієнт дійсно зазнає труднощів, які легко ідентифікуються як властиві «дорослим дітям аклоголіков», але неможливо зрозуміти, де або чому почалася проблема. Відкритих зловживань не було — ніхто не пив і не вживав наркотики. Фактично, справи в сім’ї йшли добре. Діти були нагодовані, одягнені, їм влаштовували дні народження, брали в сімейні поїздки, віддавали вчитися в хороші школи, які вони успішно закінчували. Сім’я виглядала нормальної навіть при близькому розгляді.

Проблема полягала в тому, що від дітей очікувалося, що вони повинні задовольняти потреби батьків. Це було влаштовано тонко і виглядало здоровим, але не було емоційно здоровим для дитини. Діти з таких сімей стають дорослими і приходять до психотерапевта, прочитавши всі книги, після нескінченних розмов зі своїми братами / сестрами і друзями (причому всі ці співрозмовники висловлювали переконання, що в родині все абсолютно нормально), і в результаті повністю переконавши себе, що в самої їх глибинної суті таїться якась гниль. Адже в тому, як їх виховували, не було нічого неправильного!

Нарцис і Ехо

Нарцис представляє батьківську систему, яка з якоїсь причини зайнята задоволенням в першу чергу власних потреб. Відлуння — це дитина, що намагається привернути до себе увагу батьків і заслужити його схвалення, стаючи для цього слухняним відображенням потреб батьків, а значить, не розвиває здатність знайти власний «голос» — що означає визнання своїх бажань і потреб і розробку стратегії по їх задоволенню.

Елементи нарциссической сім’ї

спотворена відповідальність
У нарциссической сім’ї відповідальність за задоволення емоційних потреб стає спотвореною: вона не лежить більше на батьках, але перекладається на дитину. Дитина стає неналежно відповідальним за задоволення потреб батьків, а тому позбавляється можливостей для необхідного експериментування і зростання.

Реактивний / відображальний
Подібно до того, як Ехо була здатна тільки відображати слова інших, так і діти, що ростуть в нарциссических сім’ях, стають людьми, переважно лише реагують на впливи ззовні і відображають їх. Оскільки вони рано дізнаються, що їх основне завдання полягає в задоволенні потреб батьків — які б вони не були — вони не навчаються довіряти власним почуттям і думкам. Фактично, їх почуття виступають джерелом дискомфорту.
Дитина вибере або задовольнити явно або неявно виражену потребу або повстати проти цього — але в будь-якому випадку цей критерій не діяв формою реакції, а не ініціативи.

Проблеми близьких відносин
Для дитини з нарцисичної сім’ї близькі стосунки є проблемою. Діти з таких сімей на власному досвіді винесли переконання, що довіряти нікому не можна. Тому ставши дорослими, як би вони не хотіли створити близькі і люблячі відносини, їм важко зламати споруджені в дитинстві бар’єри.

Leave a comment