FROM THE BLOG

Помилки батьків у спілкуванні з підлітком

34983948983434Відносини з підлітками завжди сповнені труднощів і емоцій, особливо ця проблема стосується батьків і їхніх дітей. Перехідний вік, вплив громадськості, нерозуміння себе, світу і себе в світі — все це залишає відбиток на взаєминах з оточуючими. Але, у батьків є довічно важлива місія — у всьому намагатися підтримувати свого малюка, і направляти його життя в потрібне русло, навіть коли йому 16 років. Що ж робити, якщо підліток відмовляється слухати будь-яку критику? Як достукатися до своєї дитини?

Підлітковим вважається зараз вік від 9 до 21. На сьогоднішній день дорослішання відбувається пізніше, і тому перехідний період довший.

Чому батьки підлітків дуже часто не можуть знайти зі своїми дітьми спільну мову? Є багато причин. І залежать вони від манери виховання і поведінки в сім’ї, від того, які стосунки були побудовані до підліткового віку.

Можна виділити наступні причини, які можуть бути типові:

Продовжують спілкуватися з підлітком, як з маленькою дитиною, не довіряють, не дають можливість здійснювати свої помилки.

Чи не помічають переживання або їх знецінюють.

Не знають або не хочуть знати, чим захоплюється по-справжньому їх син або дочка.

Якось на одній з консультацій я запитала у батьків 14-річного хлопчика, чим захоплюється їх син, батьки були впевнені що скрипкою. Виявилося, він ії просто терпить, а потай малює і, до речі, дуже навіть добре.

Більшість батьків підлітків, з якими мені доводиться стикатися у своїй практиці, дуже стараються і прикладають масу зусиль, щоб не втратити відносини зі своєю дитиною, який теж переживає кризу. Деякі знання особливостей віку і поведінки дають їм таку можливість.

Окремо я хотіла б наголосити на тому, що якщо ваш підліток бунтує — це добре! Для того щоб сепаруватися (відокремитися), йому потрібно спочатку знецінити батьків, їхній досвід, вклад в його життя, тільки так він зможе подорослішати, і потім пізніше знову повернутися і сказати їм спасибі. І це не означає, що ви погані батьки, це означає, що процес почався, і підліток готується стати дорослим і покинути батьківське гніздо. А це неможливо без:

— заперечення всього, що роблять і радять батьки;

— помилок (тільки так він зрозуміє, на що здатний);

— критики і розглядання зовнішності;

— контактів з протилежною статтю;

— приналежність до групи своїх однолітків та однодумців.

— Які дії або слова можуть спровокувати агресію з боку підлітка?

— Агресію, як правило, провокує безцеремонне вторгнення батьків в межі особистості підлітка. Це може бути як словесне порушення, так і дію. Тепер про це докладніше. Що таке кордони особистості? Вони бувають:

— Психологічні (це думки, почуття, переживання, на які кожен має право, і ділитися з іншими, тільки людина вирішує, коли з ким і скільки);

— Ментальні (ім’я та творчість; кожен сам вирішує, кому і як він дозволяє себе називати, якщо критикують творчість, порушують межі, а відповідно — отримують у відповідь агресію). — Фізіологічні (тіло належить самій людині і що з ним робити — вирішує він сам, хочеш тату, пірсинг — добре, але тільки, коли сам будеш за себе відповідати — після 18).

— Просторові (своя кімната, робоче місце, особисті речі, телефон і т.д .; якщо батьки дозволяють входити без стуку, дивитися переписку в телефоні та інше, тим самим порушуючи кордону, чекайте агресивних проявів).

— Як потрібно робити зауваження, щоб не вивести дитину-підлітка з себе і не спровокувати його відхід від теми, замкнутість?

— Попереджений значить озброєний. Вчорашньому дитині бути підлітком, так само не просто, як і вам, його батькам. Єдине, ви вже пройшли цей вік, щось забулося, а щось ви пам’ятаєте. І тепер ваш досвід, знання і терпіння потрібні. Обов’язково говорите зі своїми синами і дочками. Так, ви втомлюєтеся, так, ні сил ні на що, нехай це буде всього 30 хвилин розмови, які не моралей, а розмови по душам, де ви теж людина втомлений, з різними почуттями. Це те, що потрібно зробити.

Чого категорично не варто — це критикувати, жартувати над зовнішністю підлітка. Постійно змінюється зовнішність їм самим приносить чимало клопоту і переживань. Якщо ви хочете зробити зауваження або внести пропозиції з приводу зовнішності і одягу, спробуйте описати свої почуття і переживання підлітка, що вас це турбує, запропонуйте варіанти вирішення, не наполягайте. Без критики не обійтися, але шукайте форму її вираження, щоб не принижувати, а конструктивно внести пропозицію. Вас переповнюють емоції, а реакції нуль? Відійдіть, заспокойтеся, вмийтеся і спробуйте по-іншому ще раз. Згодна, це складно. Вчора на це реакція у чада була однією, а сьогодні може бути зовсім інший. вони нестерпні

2 comments

 1. Вита

  on

  А если сын подросток хамит все время? Как его успокоить?

 2. Виктория

  on

  Мне важно понимать что в вашей ситуации происходит — более подробно. Но хочу отметить важное: хамство подростка в отношении родителей необходимо пресекать.
  Важно назначить подростку обязанности, также важно прописать правила семьи и санкции за и невыполнение. Правил не должно быть много.

Leave a comment